Tarih: 7.03.2022| Okunma Sayısı: 648

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

 

19. yüzyıldan günümüze, yaklaşık ikiyüz yıl boyunca, tüm Dünyada hayatın merkezi olan kadınlarımızın bu önemli günü kutlanmaktadır.

 

Eşitsizliğin, şiddetin, emek ve beden sömürüsünün olmadığı bir dünya sadece kadınlar nezdinde değil, bütün insanlık için vazgeçilmez bir amaçtır. Yaşamanın ve yaşatmanın yegane öznesi olan kadın, bir gün değil her gün el üstünde tutulmalıdır.

 

Kadın toplumun temelidir. Toplumun temel yapı taşı olan, bireyleri dünyaya getiren kadın, toplumun oluşmasında en büyük etkendir. Mutlu kadın, mutlu bireyler ve mutlu toplumun oluşmasını, güçlü kadın güçlü bireyler ve güçlü toplumun oluşmasını sağlamaktadır. Kadın ve erkeğin eşit olduğu, kadınların sosyal ve ekonomik özgürlüklerini ve haklarını ellerinde tutabildikleri toplumlar, uygarlık seviyesi yüksek toplumlardır. Kadının bir toplumdaki yeri ve değeri o toplumun aynasıdır.

 

Avukatlar olarak; yalnızca mesleki anlamda değil, yaşamın her alanında adaletin izinde olan bireyleriz. Bu nedenle kadının, toplumun her alanında müdahaleye gerek kalmaksızın özgürce yaşaması, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmaması, kadına her alanda eşitlik ve özgürlük sağlanması, kısacası kadının sosyal hukuk devleti kapsamında bir birey olarak yaşaması amacıyla hareket ediyor ve bu yönde çaba gösteriyoruz. Bizler, kadınların ülkemizde haksızlığa uğramaması, mevcut kazanımlarının korunması ve daha ileriye taşınması için mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği üzere, ''Dünyada her şey kadının eseridir.'' Dokunduğu her şeyi güzelleştiren tüm kadınlarımıza; şiddetsiz, hür ve eşit bir dünya diler; Yozgat Barosu Başkanlığı olarak tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlarız.

 

YOZGAT BAROSU YÖNETİM KURULU ADINA

Av. Muhsin AYANOĞLU

 Yozgat Barosu Başkanı

16.04.2024
AV. MUHSİN AYANOĞLU
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.