Tarih: 5.04.2021| Okunma Sayısı: 605

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ  

 

Biz avukatlar ; Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağımıza dair namusumuz ve vicdanımız üzerine yemin ettik. Ve bu yeminimize sonuna kadar bağlı kalacağız.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz" demiştir. 

Savunma, yargının temel unsurlarından biridir. Savunma olmadan hak dağıtımından, yargı bağımsızlığından söz edilemez. Hak arama özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmesi savunmanın daha da güçlendirilmesi ve yargının daha sağlıklı, hızlı ve uyumlu işletilmesine bağlıdır.
Hukuk sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından savunma sorumluluğuyla yükümlü avukatlarımız, vatandaş-devlet ilişkilerinin çağdaş çerçevede yürümesi açısından önemli bir görev yapmaktadırlar. 

Avukatlar yargılamanın ayrılmaz bir parçasıdır, baroları ve avukatı yok saymak, itibarsızlaştırma gayretinde olmak adaleti zayıflatır, yargıyı yıpratır. 

Yargıya olan güveninin azaldığı bu günlerde hakkını arayanlara hesap verenler bizleriz. 

Canı pahasına vatandaşın hakkını koruyan, adliyelerde hor görülen, istenmeyen tehdit edilen yine bizleriz. Tarafların husumet ve öfkelerini yönelttikleri kişiler olmamız sebebiyle maalesef haksız yere yaralanan, hatta ölen, öldürülenler yine bizleriz. 

Adaletin gerçekleşmesi önündeki tüm engel ve zorluklara karşı kararlılıkla mücadele veren ve bu mücadelelerinde vicdanlarına ve yasalara bağlılıkla mesleklerini icra eden, demokrasinin temel taşı , yargının bir unsuru ve güvencesi olan, Adaletin onurlu savunucusu Meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü en kalbi duygularımla kutluyor, aramızdan ayrılan meslektaşlarımıza, Vatan savunması ve milletimizin bekası için canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah tan rahmet diliyorum.  

 

 

                                                                                                         Av. Muhsin AYANOĞLU 

                                                                                                         Yozgat Barosu Başkanı 

 

 

 

14.06.2021
AV. MUHSİN AYANOĞLU
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.